، ۲۷ مهر ۱۴۰۵ — ساعت ۰۱:۵۵
بررسی و مقایسه خودرو

مقایسه مصرف سوخت دنا پلاس و فیدلیتی: کدام خودرو برای شما اقتصادی‌تر است؟

مقدمه

انتخاب خودرویی با مصرف سوخت بهینه، یکی از دغدغه‌های اصلی خریداران در بازار امروز است، به‌ویژه با توجه به نوسانات قیمت سوخت و هزینه‌های نگهداری. در این مقاله، به مقایسه دقیق مصرف سوخت دو خودروی محبوب بازار ایران، یعنی دنا پلاس (در نسخه‌های مختلف) و فیدلیتی پرایم، می‌پردازیم. هدف ما ارائه تصویری روشن از تفاوت‌های مصرف سوخت این دو خودرو در شرایط مختلف رانندگی، بررسی عوامل مؤثر بر آن و در نهایت، راهنمایی شما برای انتخابی اقتصادی‌تر است.

دنا پلاس: بررسی مصرف سوخت در مدل‌های مختلف

دنا پلاس، محصول ایران‌خودرو، در طول سالیان متمادی با پیشرانه‌ها و گیربکس‌های متنوعی به بازار عرضه شده است. این تنوع، تأثیر مستقیمی بر میزان مصرف سوخت آن دارد. در ادامه، به بررسی مصرف سوخت مدل‌های رایج دنا پلاس می‌پردازیم:

دنا پلاس معمولی (پیشرانه EF7)

این مدل که با گیربکس دستی عرضه می‌شود، پایه و اساس خانواده دنا پلاس است. طبق اطلاعات رسمی، مصرف سوخت ترکیبی آن حدود 7.7 لیتر در 100 کیلومتر است. در رانندگی شهری، این عدد به حدود 9.5 لیتر و در جاده به 6.5 لیتر می‌رسد. (منبع: reno-tehran.ir)

دنا پلاس توربوشارژ (پیشرانه EF7 توربو)

نسخه توربوشارژ دنا پلاس، با هدف افزایش قدرت و شتاب، به بازار آمد. این مدل نیز عمدتاً با گیربکس دستی عرضه شده است. مصرف سوخت ترکیبی رسمی آن 7.9 لیتر در 100 کیلومتر گزارش شده است. در رانندگی شهری، این عدد به حدود 10 لیتر و در جاده به 7 لیتر می‌رسد. (منبع: reno-tehran.ir)

با این حال، تجربه مالکان نشان می‌دهد که در شرایط واقعی و ترافیک شهری، مصرف سوخت دنا پلاس توربو می‌تواند به 10 لیتر یا حتی بیشتر نیز برسد. (منبع: reno-tehran.ir)

دنا پلاس توربو اتوماتیک

این مدل که ترکیبی از پیشرانه توربو و گیربکس اتوماتیک است، راحتی بیشتری را برای راننده به ارمغان می‌آورد. مصرف سوخت ترکیبی رسمی آن 8.8 لیتر در 100 کیلومتر، مصرف شهری 11 لیتر و مصرف جاده‌ای 7.5 لیتر است. (منبع: reno-tehran.ir)

دنا پلاس جوانان (پیشرانه EFP)

جدیدترین نسخه دنا پلاس با پیشرانه EFP و گیربکس 6 سرعته دستی، بهبودهایی در مصرف سوخت و آلایندگی داشته است. ایران‌خودرو ادعا می‌کند که مصرف سوخت ترکیبی این مدل به 7.4 لیتر در 100 کیلومتر کاهش یافته که حدود یک لیتر کمتر از نسخه قبلی است. این پیشرانه از استاندارد آلایندگی یورو 5 نیز برخوردار است. (منبع: pedal.ir)

جدول مقایسه مصرف سوخت دنا پلاس (اعداد رسمی):

مدل دنا پلاسمصرف سوخت شهری (لیتر در ۱۰۰ کیلومتر)مصرف سوخت جاده‌ای (لیتر در ۱۰۰ کیلومتر)مصرف ترکیبی (لیتر در ۱۰۰ کیلومتر)
دنا پلاس معمولی۹.۵۶.۵۷.۸
دنا پلاس توربوشارژ۱۰۷۸.۲
دنا پلاس اتوماتیک۱۱۷.۵۸.۸

فیدلیتی پرایم: مصرف سوخت یک کراس‌اوور محبوب

فیدلیتی پرایم (و نسخه‌های جدیدتر مانند الیت یا نیو پرایم)، کراس‌اوور محبوب گروه بهمن موتور، با موتور 1.5 لیتری توربوشارژ و گیربکس اتوماتیک دوکلاچه، گزینه‌ای جذاب برای خانواده‌ها است. با وجود وزن حدود 1575 کیلوگرمی و ابعاد بزرگ، مصرف سوخت نسبتاً مناسبی در کلاس خود دارد.

مصرف سوخت رسمی فیدلیتی پرایم

طبق مشخصات رسمی اعلام‌شده توسط بهمن موتور، مصرف سوخت ترکیبی فیدلیتی پرایم 8.1 لیتر در 100 کیلومتر است. این عدد در شرایط استاندارد آزمایشگاهی به دست آمده و برای نسخه‌های 5 و 7 نفره تقریباً یکسان است. (منبع: khaneyekhodro.com)

مصرف سوخت واقعی فیدلیتی پرایم (تجربه مالکان)

در استفاده واقعی روزمره در ایران، به دلیل عواملی مانند ترافیک سنگین، کیفیت بنزین، استفاده از کولر و سبک رانندگی، مصرف سوخت بالاتر از عدد رسمی است. بر اساس گزارش‌های مالکان و بررسی‌های کاربران تا سال 1404-1405:

  • در شهر (ترافیک متوسط تا سنگین، کولر روشن): معمولاً بین 9.5 تا 12 لیتر در 100 کیلومتر (گاهی تا 13 لیتر در ترافیک بسیار سنگین).
  • در جاده (سرعت ثابت 100-120 کیلومتر بر ساعت، رانندگی اقتصادی): حدود 7.5 تا 9 لیتر در 100 کیلومتر.
  • مصرف ترکیبی واقعی (50% شهر + 50% جاده): اغلب بین 9 تا 10.5 لیتر در 100 کیلومتر. (منبع: khaneyekhodro.com)

نسخه الیت (فیس‌لیفت جدید) با بهبودهایی در موتور و گیربکس (6 سرعته دبل‌کلاچ خیس)، گاهی مصرف واقعی کمی پایین‌تری نشان می‌دهد، اما تفاوت چشمگیری با پرایم ندارد. (منبع: khaneyekhodro.com)

مقایسه مصرف سوخت دنا پلاس و فیدلیتی در شرایط یکسان

برای مقایسه‌ای عادلانه، بهتر است دنا پلاس توربو اتوماتیک را با فیدلیتی پرایم مقایسه کنیم، زیرا هر دو دارای پیشرانه توربو و گیربکس اتوماتیک هستند. با این حال، باید توجه داشت که فیدلیتی یک کراس‌اوور بزرگ‌تر و سنگین‌تر است.

  • مصرف شهری: دنا پلاس توربو اتوماتیک (11 لیتر رسمی) در مقابل فیدلیتی پرایم (9.5 تا 12 لیتر واقعی). در ترافیک سنگین، هر دو خودرو مصرف بالایی دارند و فیدلیتی به دلیل وزن بیشتر، ممکن است کمی پرمصرف‌تر باشد.
  • مصرف جاده‌ای: دنا پلاس توربو اتوماتیک (7.5 لیتر رسمی) در مقابل فیدلیتی پرایم (7.5 تا 9 لیتر واقعی). در رانندگی جاده‌ای با سرعت ثابت، هر دو خودرو می‌توانند مصرف مناسبی داشته باشند.
  • مصرف ترکیبی: دنا پلاس توربو اتوماتیک (8.8 لیتر رسمی) در مقابل فیدلیتی پرایم (9 تا 10.5 لیتر واقعی).

به طور کلی، در اعداد رسمی، دنا پلاس توربو اتوماتیک کمی پرمصرف‌تر از فیدلیتی پرایم به نظر می‌رسد. اما در تجربه واقعی مالکان، تفاوت‌ها ممکن است کمتر باشد و به سبک رانندگی و شرایط محیطی بستگی زیادی دارد.

عوامل مؤثر بر مصرف سوخت

علاوه بر نوع خودرو و پیشرانه، عوامل متعددی بر مصرف سوخت تأثیرگذارند:

1. سبک رانندگی

  • شتاب‌گیری و ترمزگیری ناگهانی: باعث افزایش چشمگیر مصرف سوخت می‌شود. رانندگی آرام و یکنواخت، بیشترین صرفه‌جویی را به همراه دارد.
  • دور موتور: رانندگی در دور موتور پایین (زیر 2000-2500 دور در دقیقه) برای موتورهای توربو، بهینه است. استفاده مداوم از توربو در دورهای بالا، مصرف را افزایش می‌دهد. (منبع: khaneyekhodro.com)

2. گیربکس

  • گیربکس اتوماتیک: در حالت کلی، خودروهای اتوماتیک به دلیل پیچیدگی بیشتر و اتلاف انرژی در مبدل گشتاور، کمی پرمصرف‌تر از مدل‌های دستی هستند.
  • مشکلات گیربکس: تأخیر در تعویض دنده‌ها، لغزش کلاچ (در گیربکس‌های اتوماتیک)، داغ شدن بیش از حد و روغن گیربکس فرسوده یا نامناسب، همگی می‌توانند باعث افزایش مصرف سوخت شوند. (منبع: reno-tehran.ir)
  • گیربکس 6 سرعته دستی دنا پلاس جوانان: این گیربکس با کاهش اصطکاک و بهبود احتراق، به کاهش مصرف سوخت کمک می‌کند. (منبع: bama.ir)

3. کیفیت بنزین

برای موتورهای توربوشارژ (هم در دنا پلاس توربو و هم در فیدلیتی)، استفاده از بنزین سوپر ضروری است. بنزین معمولی با اکتان پایین می‌تواند باعث پدیده ناک (احتراق زودرس) و در نتیجه افزایش مصرف سوخت و آسیب به موتور شود. (منبع: khaneyekhodro.com)

4. نگهداری و سرویس منظم

سرویس منظم فیلتر هوا، شمع‌ها، روغن موتور با کیفیت و چک انژکتورها، نقش حیاتی در حفظ مصرف سوخت بهینه دارد. عدم سرویس‌دهی مناسب می‌تواند منجر به احتراق ناقص و افزایش مصرف شود. (منبع: khaneyekhodro.com)

5. بار و شرایط رانندگی

سرنشین کامل، بار زیاد، سربالایی‌ها و باد مخالف، همگی می‌توانند مصرف سوخت را 1 تا 3 لیتر در 100 کیلومتر افزایش دهند. (منبع: khaneyekhodro.com)

6. فشار باد لاستیک

تنظیم منظم فشار باد لاستیک‌ها به میزان توصیه‌شده (معمولاً 32-35 psi)، مقاومت غلتشی را کاهش داده و به صرفه‌جویی در مصرف سوخت کمک می‌کند. (منبع: khaneyekhodro.com)

7. ترافیک شهری

ترافیک سنگین شهرهای بزرگ با توقف و حرکت‌های مکرر، یکی از اصلی‌ترین دلایل افزایش مصرف سوخت است. در این شرایط، موتور مدام در دورهای پایین و متوسط کار می‌کند و مصرف به شدت بالا می‌رود. (منبع: khaneyekhodro.com)

ظرفیت باک و پیمایش

  • دنا پلاس: حجم باک 60 لیتر. با مصرف ترکیبی 8.8 لیتر (مدل اتوماتیک)، پیمایش نظری حدود 680 کیلومتر است.
  • فیدلیتی پرایم: حجم باک 55 لیتر. با مصرف ترکیبی رسمی 8.1 لیتر، پیمایش نظری حدود 679 کیلومتر است. اما در شرایط واقعی، پیمایش ترکیبی حدود 550 تا 600 کیلومتر با یک باک کامل ممکن است. (منبع: khaneyekhodro.com)

با وجود باک بزرگ‌تر دنا پلاس، به دلیل مصرف سوخت کمی بالاتر در مدل‌های اتوماتیک و توربو، پیمایش با یک باک کامل در هر دو خودرو تقریباً مشابه است.

هزینه سوخت سالانه برای راننده پرتردد

فرض کنید یک راننده پرتردد سالانه 20,000 کیلومتر رانندگی می‌کند و قیمت هر لیتر بنزین آزاد 3000 تومان باشد.

  • دنا پلاس توربو اتوماتیک (مصرف واقعی 10 لیتر در 100 کیلومتر):
    • مصرف سالانه: (20,000 کیلومتر / 100) * 10 لیتر = 2,000 لیتر
    • هزینه سالانه: 2,000 لیتر * 3,000 تومان/لیتر = 6,000,000 تومان

    </li> <li><strong>فیدلیتی پرایم (مصرف واقعی 10 لیتر در 100 کیلومتر):</strong>

    • مصرف سالانه: (20,000 کیلومتر / 100) * 10 لیتر = 2,000 لیتر
    • هزینه سالانه: 2,000 لیتر * 3,000 تومان/لیتر = 6,000,000 تومان

    </li> </ul>

    همانطور که مشاهده می‌شود، در صورت مصرف واقعی مشابه، هزینه سوخت سالانه برای هر دو خودرو یکسان خواهد بود. اما اگر راننده بتواند با سبک رانندگی اقتصادی، مصرف فیدلیتی را به 9 لیتر و دنا پلاس را به 9.5 لیتر کاهش دهد، تفاوت‌ها نمایان می‌شود:

    • دنا پلاس توربو اتوماتیک (مصرف واقعی 9.5 لیتر در 100 کیلومتر):
      • مصرف سالانه: (20,000 / 100) * 9.5 = 1,900 لیتر
      • هزینه سالانه: 1,900 * 3,000 = 5,700,000 تومان

      </li> <li><strong>فیدلیتی پرایم (مصرف واقعی 9 لیتر در 100 کیلومتر):</strong>

      • مصرف سالانه: (20,000 / 100) * 9 = 1,800 لیتر
      • هزینه سالانه: 1,800 * 3,000 = 5,400,000 تومان

      </li> </ul>

      در این سناریو، فیدلیتی سالانه 300,000 تومان هزینه سوخت کمتری خواهد داشت که در بلندمدت رقم قابل توجهی می‌شود.

      نتیجه‌گیری برای راننده پرتردد

      برای یک راننده پرتردد، انتخاب بین دنا پلاس و فیدلیتی از نظر مصرف سوخت به عوامل زیر بستگی دارد:

      1. سبک رانندگی: اگر رانندگی شما عمدتاً آرام و اقتصادی است، فیدلیتی پرایم (به‌ویژه نسخه الیت) می‌تواند به دلیل گیربکس دوکلاچه تر و بهینه‌سازی‌های موتور، مصرف سوخت کمی پایین‌تری داشته باشد. دنا پلاس جوانان با گیربکس 6 سرعته دستی نیز گزینه بسیار خوبی برای رانندگی اقتصادی است.
      2. شرایط رانندگی: اگر بیشتر در ترافیک شهری رانندگی می‌کنید، هر دو خودرو مصرف بالایی خواهند داشت. در این شرایط، تفاوت‌ها کمتر محسوس است. اما در رانندگی جاده‌ای، فیدلیتی با رانندگی اقتصادی می‌تواند به مصرف زیر 8 لیتر نیز دست یابد.
      3. نوع سوخت: هر دو خودروی توربو نیاز به بنزین سوپر دارند. دسترسی و هزینه بنزین سوپر را در نظر بگیرید.
      4. هزینه‌های نگهداری: علاوه بر سوخت، هزینه‌های سرویس و نگهداری نیز مهم است. قطعات و سرویس فیدلیتی ممکن است گران‌تر از دنا پلاس باشد.

      به طور کلی، اگرچه فیدلیتی پرایم یک کراس‌اوور بزرگ‌تر است، اما به دلیل تکنولوژی پیشرفته‌تر موتور و گیربکس، می‌تواند در شرایط خاص (به‌ویژه جاده‌ای و با رانندگی اقتصادی) مصرف سوختی نزدیک یا حتی کمی بهتر از دنا پلاس توربو اتوماتیک داشته باشد. اما دنا پلاس جوانان با گیربکس دستی، به دلیل ماهیت سدان و گیربکس دستی، همچنان می‌تواند اقتصادی‌ترین گزینه در خانواده دنا پلاس باشد.

      پرسش و پاسخ متداول

      1. چرا مصرف سوخت واقعی خودروها با اعداد رسمی متفاوت است؟

      اعداد رسمی مصرف سوخت در شرایط آزمایشگاهی استاندارد (سرعت ثابت، بدون بار اضافی، کولر خاموش، جاده صاف و بنزین با کیفیت) به دست می‌آیند. در حالی که در رانندگی واقعی، عواملی مانند ترافیک، سبک رانندگی، کیفیت بنزین، استفاده از کولر، بار و سرنشین، و شیب جاده باعث افزایش مصرف سوخت می‌شوند.

      2. آیا استفاده از بنزین معمولی در خودروهای توربوشارژ دنا پلاس و فیدلیتی مجاز است؟

      خیر، برای موتورهای توربوشارژ استفاده از بنزین سوپر با اکتان بالا ضروری است. بنزین معمولی می‌تواند باعث پدیده ناک (احتراق زودرس) شود که به موتور آسیب رسانده و مصرف سوخت را افزایش می‌دهد.

      3. گیربکس اتوماتیک چگونه بر مصرف سوخت تأثیر می‌گذارد؟

      گیربکس‌های اتوماتیک معمولاً کمی پرمصرف‌تر از گیربکس‌های دستی هستند، زیرا در مبدل گشتاور اتلاف انرژی دارند. همچنین، مشکلات در عملکرد گیربکس اتوماتیک مانند تأخیر در تعویض دنده یا لغزش کلاچ می‌تواند به شدت مصرف سوخت را افزایش دهد.

      4. برای کاهش مصرف سوخت در دنا پلاس یا فیدلیتی چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

      برای کاهش مصرف سوخت، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید: رانندگی آرام و یکنواخت، پرهیز از شتاب‌گیری و ترمزگیری ناگهانی، استفاده از بنزین سوپر، سرویس منظم خودرو (فیلتر هوا، شمع، روغن موتور)، تنظیم فشار باد لاستیک‌ها و کاهش بار اضافی خودرو.

      5. کدام مدل دنا پلاس کمترین مصرف سوخت را دارد؟

      بر اساس اطلاعات رسمی، دنا پلاس جوانان با پیشرانه EFP و گیربکس 6 سرعته دستی، با مصرف ترکیبی 7.4 لیتر در 100 کیلومتر، کمترین مصرف سوخت را در بین مدل‌های دنا پلاس دارد.

آخرین خبرها